459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kraniosakrální terapie

Popis

Autoři popisu techniky:

Humplíková Radana, Pleskot Ondřej,
Skácel Viktorie, Ledererová Ivana

 

Další názvy:

Kraniosakrální biodynamika, Kraniosakrální osteopatie (zkratka KSO)

Historie:

Humplíková: Kraniosakrální práci s tělem vyvinul na počátku 20. století americký osteopat  Dr. W. Sutherland, žák zakladatele osteopatie Dr. A. Stilla, na základě svých experimentů a zkušeností. Vytvořil model a teorii o tom, jak centrální systém mezi craniem (lebkou) a sacrem (kostí křížovou) a jejich pohyb v tekutinách ovlivňuje lidskou bytost.

Pleskot: Stalo se Vám někdy, že Vás po uspěchaném dni v práci, či rozepři s kýmkoliv něco rozbolelo, nebo se Vám udělalo zle. Potom jste na vlastní kůži pocítili, jak velký má vliv Naše psychika na Naše tělo. Někoho může bolet hlava, záda, nebo mohou přijít potíže s trávením. více...

Mnohá napětí s dalším dnem pominou a naše tělo se opět dostane do žádoucí kondice. V zaměstnání ustane spěch, rozepře s parterem přejde v příjemné usmiřování a léta studijních zkoušek pominou.
Může se ale setkat i s zážitky (odborně traumaty), které v nás vyvolají trvalé napětí. Vážný úraz, rozchod s rodiči, či dětmi ve zlém, zdravotní problémy… Nyní je jasné, že příčin, jak se dostat do psychického a tělesného sevření, je nespočet, stejně jako metod na odstranění našich potíží. Pomoci může den volna, víkend na chalupě, sportovní vybití, nebo posezení s přáteli. Kraniosakrální terapie je jen jednou z dalších použitelných metod.

Cíl techniky:

Humplíková: Koncept je založen na práci s přirozenými životními silami, které uspořádávají a udržují formu a funkci organismu. Tento přístup má pomáhat systému, aniž by do něho zasahoval. Jeho cílem není v první řadě opravit strukturu, ale podporovat ty síly, které jsou základem správné funkce všech systémů člověka.

Ledererová: Kraniosakrální osteopatie představuje efektivní možnost uzdravení opatrnou podporou pohybu mozkomíšního moku, nacházejícího se v mozku a v míše, abychom tím posílili mozek, míchu a nervový systém jako celek.

Kraniosakrální terapie foto 1

Princip účinku:

Humplíková: navázání kontaktu se svým tělem, relaxace a hluboký odpočinek, čerpání potence, obnova vitálních sil, rozpouštění traumatických ložisek, čištění systému

Skácelová: Tato metoda vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni a že mezi pánví (os sacrum) a lebkou (cranium) existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu, který tvoří spojení mezi kostí křížovou a lebkou. více...

Zde pulzuje energie - liquor cerebrospinalis ( mozkomíšní mok ), který omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání jako tekutina náš mozek a míchu a je kraniosakrálním systémem pumpován frekvencí 6 - 10 krát za minutu. Jemná vibrace, která přitom vzniká se šíří do celého těla.

Ledererová: Život je pohyb! Struktura vládne funkci! Moc samoléčitelství organismu!
Kraniosakrální osteopatie využívá komplexní přístup - fyzický (tělesný) i energetický.

Postup terapie:

Humplíková: Člověk po celou dobu leží oblečen popř. na víc přikrytý dekou, až na pár výjimek je práce s klientem bezdotyková, přičemž člověk cítí uvnitř svého těla různé reakce od mravenčení přes různorodé mírné pohyby.

Skácelová Vladimíra: Při typické terapii klient leží, zcela oblečen na lehátku (v některých případech může i sedět). více...

Terapeut lehce přikládá ruce a naladí se na kraniosakrální rytmus klienta, jehož první vjem obvykle bývá pocit hluboké relaxace, která provází celou terapii. S každou další opakovanou terapií dochází k uvolnění napětí, které později přechází i do každodenního života. Práce terapeuta je zaměřena na psychické i fyzické bolesti, akutní i chronická onemocnění, emoční i psychickou nerovnováhu nebo jednoduše pomáhá navodit pohodu, zdraví a vitalitu.

S sebou:

Ledererová: Není nutné nic nosit. Doporučuji pohodlné oblečení (nebo převlečení). Klient zůstává oblečený.

Kraniosakrální terapie foto 2

Indikace (na jaké potíže je technika vhodná):

Humplíková: Sahají od uvolnění a vitalizaci přes integrativní léčbu energetických blokád, psychosomatických potíží, poruch učení, slabé koncentrace, stresu, všech symptomů vegetativního nervového systému s jeho vlivem na koordinaci, léčbu migrén, symptomů po úrazech, operacích a traumatech, potížích čelistního kloubu, zátylku, zad, až po zpracování emocionálních traumat.

Skácelová Vladimíra: Tetapie je vhodná při bolestech hlavy a migrénách, poruchách rovnováhy, závratích, bolestech zad a páteře ( výhřezy plotének, stenóza páteře, skolióza.....), více...

...dysfunkcích končetin, chronické únavě a stresu, při depresích, stavech po psychických a fyzických traumatech, pooperačních stavech, problémech motorické funkčnosti, poruchách CNS (autismus, Parkinsonova choroba, Alzheimer... a dalších), stavech po infarktu, skleróze multiplex, tinnitu (pískání v uších).

Ledererová: KSO je vhodné aplikovat například při bolestech zad a krční páteře, bolestech hlavy, migrénách, patologických změnách páteře, bolestech kloubů, problémech s koordinací pohybu, více...

...poruchách CNS, chronické únavě (CHÚSy, CFS), nespavosti, bolestech uší, šelestech a pískání v uších, závratích, astma, zánětech šlach, zánětech vedlejších dutin nosních, močových infekcích, menstruačních potížích, návalech u menopauzy, nočním pomočování, psychických problémech a depresích, stavech po úrazech, DMO (Dětská mozková obrna), potížích ve škole, hyperaktivitě, dyslexii, poruchách soustředění, autismu.
Aplikace KSO může přinést úlevu u těchto nemocí: roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, svalová slabost (myopatie).

Kontraindikace (kdy není vhodné techniku použít):

Humplíková: O kontraindikaci se jedná v zásadě tehdy, pokud by mohla uškodit změna tlakových poměrů v lebce: intracraniální krvácení mladšího data, intracraniální aneuryzma, intracraniální procesy vyžadující prostor (tumor), fraktura lebky mladšího data, epidurální a subdurální hematomy.

Poznání z této techniky, jenž lze zavést bez terapeuta:

Humplíková: Umístění dvou balónků v leže pod zátylek, uvolní se tak krční páteř a člověk se uklidní po náročném dni stimulací bodu zvaného v CST CV4.

Ledererová: Radost, nelézt harmonii, následné činnosti konat s láskou, lehkostí a radostí. Uvědomění si sebe sama, poznávání a nacházení svého já.

Poddruhy této techniky:

Ledererová:Tento obor je samostatný, ale dá se použít také jako doplněk k dalším léčbám – dietetickým i medikamentózním.

Technika v mém podání:

Humplíková: Pokud se řídím inteligencí samotné ozdravné síly, moc nového zde asi nevymyslím. Avšak jsou případy, kdy propojujeme kraniosakrální terapii po dohodě s klientem s různými jinými metodami, jako jsou například aroma terapie, karty, andělé, Bachovy květové esence, Reflexní terapie … zařazuji, je-li potřeba automaticky, bez nároku na placení.

Ledererová: Praktikuji jemnou tkáňovou osteopatii, v níž se snoubí manuální terapie a meditace. více...

Mí klienti se shodují na tom, že doteky mých rukou jsou velmi příjemné a hřejivé. Sleduji novinky v oboru a stále doplňuji do své praxe nové poznatky konzultacemi s MUDr. Holubovou, u níž jsem KSO vystudovala. Mám ráda vyprávění a učební postupy pana Érica Le Neudera, jehož semináře občas také navštěvuji a i na nich čerpám další znalosti pro svou praxi.

Videa

Terapeuti

Hlavní město Praha Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj Zahraničí

Hlavní město Praha

Ledererová Ivana


Techniky

Kraniosakrální terapie Reiki Estetické formování postavy

Adresa

Chodov, Praha 4

Tosková Hana


Techniky

Kraniosakrální terapie Reiki Viscerální terapie

Adresa

Hvozdíková 2884/2, Praha 10 Trocnovská 1612, Havlíčkův Brod

Královéhradecký kraj

Vozdek Pavel


Techniky

Aromaterapeutická masáž Medová masáž Manuální lymfodrenáž

Adresa

Vašátkova 15, Solnice

Liberecký kraj

Skácel Viktorie


Techniky

Kraniosakrální terapie Psychoterapie Koučování

Adresa

Dle potřeby - buď u klienta, nebo u sebe doma

Moravskoslezský kraj

Humplíková Radana


Techniky

Homeopatie Kraniosakrální terapie Rodinné konstelace

Adresa

Budovatelská 811, Studénka

Olomoucký kraj

Němeček Radim


Techniky

Kraniosakrální terapie GNM Psychosomatika

Adresa

Dle dohody.

Pardubický kraj

Hodík Kamil


Techniky

Detoxikace dle Jonáše Bachovy esence Kraniosakrální terapie

Adresa

Trnovská 248, Pardubice

Uhlířová Lucie


Techniky

Thajská masáž Terapie pro těhotné Kraniosakrální terapie

Adresa

Bezdíčkova 592, Pardubice

Kraj Vysočina

Tosková Hana


Techniky

Kraniosakrální terapie Reiki Viscerální terapie

Adresa

Hvozdíková 2884/2, Praha 10 Trocnovská 1612, Havlíčkův Brod

Zlínský kraj

Dvorský Ondřej


Techniky

Klasická masáž Manupresura Reflexní terapie

Adresa

Třída Svobody 1119, 763 02 Zlín-Malenovice

Zahraničí

Skácel Viktorie


Techniky

Kraniosakrální terapie Psychoterapie Koučování

Adresa

Dle potřeby - buď u klienta, nebo u sebe doma