459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Thajská masáž

Popis

Zasvěceně o Thajské masáži

První dojem z Thajské masáže je většinou perfektně protažené a uvolněné tělo nás zatuhlých Evropanů. Ale už ten druhý dojem dá tušit ,že se zde skrývá mnohem propracovanější systém léčení založený na tradici staré víc jak 2500 let. Její kořeny leží v Indii ve staré védské civilizaci v povodí staroindických řek Indu a Sarasvatí, v léčivém umění zvaném Ajurvéda.

Jiná filosofie zdraví
Už za dob zakladatele Thajské masáže, Džívaky Kómarabhačči, byl masér v jedné osobě i lékařem.V případech úrazů platil za schopného chirurga a podle raných buddhistických textu /Čikitsa vidja/ i zdatného marmapupunkturistu což je obdoba akupunktury.
Pozvání k návštěvě přijímal od bohatých rodin, které si ho platili za zdraví a to doslova. Důraz byl tedy kladen na prevenci. Součástí praxe byla masáž spolu s doporučením vhodné stravy, cvičení, bylinné léčby. Mnohem hlubší léčebný efekt spočíval ve vědomé práci na sénových drahách a marmových polích.
Pokud i přes masáž, jejíž účinek byl dlouhodobější, člověk onemocněl, musel ho lékař léčit zcela zdarma.

Jiné energetické dráhy
Jak to vlastně je s energiemi těla?Co jsou sény, marmy a jak do toho zapadají meridiánové dráhy a akupresurní body čínské tradiční medicíny? Odpověď je možná jednoduší než by kdo tušil.Všechny tyto systémy existují v lidském těle a jsou to jen jiné hladiny /úrovně / a díky tomu mají i trochu odlišné funkce.

Vybavuje se mi starý příběh o slonu kterého potkali tři slepý muži.Každý se dotkl z jiné strany jeho těla a když si o tom zážitku povídali, pohádali se.Jeden tvrdil ,že slon je hrouda masa, další tvrdili ,že je to dlouhý chobot nebo čtyři sloupy.Každý zažil svou vlastní zkušenost ze které nechtěl ustoupit.Až mnich ,který měl oči a díky tomu vhled do podstaty slona, jim objasnil dlouhým povídáním ,že každý z nich má svým způsobem pravdu.

Techniky Thajské masáže
Je možno pracovat na mnoha rovinách uvolnění.Mnoha rozličnými technikami.Vstupovat na různých úrovních systému, který tvoří další podsystémy/další úrovně/ Základní je práce s technikami fyzického kontaktu. Dotyk je vaše přirozenost. Naučíte se jak používat dlaně,palce,lokty,kolena v dotyku ,ale tím to všechno teprve začíná...

Kvalita doteku
Podle ajurvédské filosofie je dotek smyslovou schopností ,která koresponduje s kosmickým elementem vzduchu.Vzdušný prvek má vztah k práně –životní energii, která je vůdčí léčivou silou. Na hlubší úrovni je prána schopná přenášet energii lásky a vědomí a dávat tak jasnou informaci o zdraví a nejen o tom fyzickém.V terapeutickém doteku se tedy zrcadlí celá vaše osobnost, vaše zdraví i síla Vaší prány.Proto si dodnes ajurvédští lékaři udržují silné pránické vyzařování pomocí mnoha technik meditací, cvičení a pranajámy.

Pohyb vychází z tlaku bez tlaku, z váhy vašeho těla, nikoli síly svalů.

Indikace a kontraindikace jsou obdobné jako u klasické masáže.
(Text a foto: Uhlířová Lucie)
 

Thajská masáž není jen obyčejná masáž. Je založena na ajurvédské medicíně a józe. Je to technika, při které dochází k navození pohody na těle i na duchu.

Kromě masážních prvků k ní patří i protahovací cviky, práce s meridiány a práce na energetické úrovni.

Na fyzické úrovni může ulevit od bolesti svalů,šlach a kloubů, odstranit stagnace a ztuhlosti, posílit oslabené svaly.

Na úrovni mysli navozuje pocit relaxace a zklidnění. V některých případech může dojít i k uvolnění starých zranění z minulosti.

V případě potřeby můžem doplnit i prvky z jiných technik.

Indikace – zlepšení krevního oběhu, snížení svalového napětí, relaxace šlach, snížení ztuhlosti,stimulace nervové soustavy, zlepšení funkce vnitřních orgánů, navození totální relaxace, odstranění stresu, harmonizace meridiánů, uvolnění mysli..

Kontraindikace– ateroskleróza, hemofilie, křečové žíly,kožní choroby, osteoporóza, pooperační jizvy, problémy s páteří, onkologická onemocnění, hypeertenze. Klient by měl vždy maséra o svém zdravotním stavu informovat, a o vhodnosti masáže se poradit s lékařem. Masáž bude přizpůsobena konkrétnímu zdravotnímu stavu klienta.

Masáž se provádí v oblečení, na podložce na zemi, proto si na převlečení vezměte něco pohodlného, v čem se budete cítit uvolněně.
(Text: Šír Věroslav)
 

Terapeuti

Hlavní město Praha Jihomoravský kraj Pardubický kraj

Hlavní město Praha

Šír Věroslav


Techniky

Klasická masáž Thajská masáž Healing

Adresa

Tatarkova 725, Praha 4

Jihomoravský kraj

Stöger Karel


Techniky

Klasická masáž Thajská masáž Lávové kameny

Adresa

AC PLATINIUM, Veveří 111, Brno

Pardubický kraj

Uhlířová Lucie


Techniky

Thajská masáž Terapie pro těhotné Kraniosakrální terapie

Adresa

Bezdíčkova 592, Pardubice