459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Psychoterapie - transakční analýza

Popis

Transakční analýza (TA) je psychoterapeutická metoda a teorie komunikace. Vynalezl ji Eric Berne v 50. letech 20. století a světoznámou se stala díky Bernově knize Jak si lidé hrají. TA vznikla jako protiklad psychoanalýzy a podobných metod, u kterých pacient tráví léčbou celé roky a sice možná svým potížím lépe rozumí, ale problém často zůstává. V TA je cílem pacientovi co nejrychleji pomoci. To ovšem neznamená, že se jedná o metodu povrchní. TA může pracovat i s velmi hlubokými a zásadními životními tématy, pokud je třeba. Ale často se dá problém vyřešit jednodušeji a rychleji. Jedním ze základních principů TA je srozumitelnost. TA pracuje s pojmy jako Rodič, Dospělý, Dítě, hra, pohlazení, pozornost, zkrátka s termíny, pod kterými si každý umí něco přestavit. Berne zdůrazňoval, že by TA měla být srozumitelná 8-letému dítěti. Díky tomu může být pacient rovnocenným partnerem terapeuta, protože dokáže nutné základy teorie TA pochopit a rozumí tomu, co se děje.

Pacient ve většině případů je schopen problém vyřešit, má k tomu potřebné prostředky, ale je potřeba pomoci mu se v problému zorientovat a nasměřovat energii správným směrem. Často se stává, že člověk má tendenci chyby v životě stále dokola opakovat, přitom pokaždé má pocit, že už se poučil, ale vzápětí chybu zase zopakuje. Úkolem terapeuta je ukázat pacientovi, kde je problém a jak se mu příště vyhnout.

Transakční analýza je také teorií komunikace. Konflikty a neshody často vznikají proto, že zúčastnění komunikují "na jiné vlně", nejsou schopni se domluvit. Někdy se také stává, že někdo něco říká, ale myslí tím něco jiného. Tomuhle všemu se dá pomocí transakční analýzy dobře porozumět a vypracovat postupy, jak takovýmto nedorozuměním příště čelit.
(Text: MUDr. Štefánek Josef)
 

Terapeuti

Královéhradecký kraj

MUDr. Štefánek Josef


Techniky

Transakční analýza Bachovy esence

Adresa

Středisko komplexní terapie, Kavčí plácek 121, Hradec Králové